reklama

Temná strana Bitcoinu

Bitcoin dnes prekonal hranicu 10 000 dolárov. Bublina? Ťažko povedať - zrejme áno - už 4. v poradí. Ceny, pri ktorých predošlé bubliny praskli, boli nasledovné:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

32$ - 9.6.2011

260$ - 10.4.2013 

1163$ - 30.11.2013

Téma Bitcoin vyvoláva emócie. Podľa držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu Paula Krugmana „je Bitcoin zlo“, podľa iných „konkurent zlých peňazí“. Máloktorá investícia bola v posledných rokoch taká výnosná ako bitcoin. Záhadné vzácne digitálne aktívum, ktoré nedokáže rozmnožovať nikto, ani jeho tvorca, neznámy Satoshi Nakamoto. 

Prečo chcú ľudia vlastniť vzácne veci, také ktoré nemôžu mať iní? Zlatá reťaz okolo krku, vuittonka, bugatti...? V čom spočíva úžitok, ktorý z vlastníctva týchto vzácnych vecí plynie? Nie je to potrebou odlíšiť sa od „plebsu“? Vzťahy s ostatnými ľuďmi sú možno to, čo ovplyvňuje naše snaženie a konanie oveľa viac ako samotné vlastnené a spotrebovávané veci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Katastrofické scenáre predpovedajú kolaps súčasného menového systému, niektorí vidia spásu v zlate, niektorí už aj v Bitcoine. Ževraj spľasne bublina a vrátime sa k „naozajstným“ peniazom – takým, ktoré nie sú iba kreditom, ale sú hodnotné samé o sebe. Zabúda sa, že ľudia od nepamäti platia dlhom. Kamarát potrebuje pomôcť? Jasné, veď keď budem potrebovať pomôcť ja, tak on spraví to isté. Ťažko je predstaviť si, že by som kamarátovi povedal „len za zlato“. Možno by to ovplyvnilo naše priateľstvo. V malých komunitách, kde sú v hre tieto sociálne väzby, nikomu ani nenapadne, že by svoj dlh nesplatil. V moderných spoločnostiach, kde sa nepozná každý s každým, vzniká verejná autorita, ktorá zastrešuje tento systém, zabezpečuje okrem iného svojou mocou, aby dlžníci splácali svoje dlhy. Tak môže mať peniaz - kredit - hodnotu. Je krytý dlhom niekoho iného.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno sme naozaj na začiatku obrovských celospoločenských zmien, možno to štruktúra národných štátov v podmienkach globalizovanej automatizujúcej sa spoločnosti neustojí. Primárna reakcia keď kolabuje autorita je ochrana seba, svojho majetku a svojich najbližších. V prostredí, kde neexistuje autorita schopná zabezpečiť základné práva, panuje nedôvera. Tam je voľba bitcoinu a zlata prirodzená. Táto voľba má ale svoju cenu. Zlato sa zo zlatej rudy dostáva jedovatým kyanidom, bitcoin sa „ťaží“ na výkonných počítačoch a odhaduje sa, že Bitcoinová sieť spotrebováva rovnaké množstvo energie ako takmer 3 milióny amerických domácností.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sú toto tie „dobré“ peniaze? Ťažko. Tie dobré peniaze si spoločnosť aj tento krát bude vytvárať ako kredit. Kredit ktorého výrobou sa nespotrebovávajú žiadne zdroje, ten kredit, ktorý sa aj teraz vytvára bankami „z ničoho“. Zmenou bude len to, že novým autoritám opäť budeme na isté obdobie veriť, že hodnotu týchto kreditov dokážu udržať. Pri troche šťastia budeme mať opäť na chvíľu pocit, že tieto autority sú konečne tie, ktoré reprezentujú naše záujmy. 

Michal Butek

Michal Butek

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o ekonomické vzťahy v ľudskej spoločnosti. Sloboda je pre mňa veľká hodnota, uvedomujem si že druhou stranou mince "sloboda" je "zodpovednosť". Mojou snahou je poukazovať na absurdity dnešného finančného systému a hľadať alternatívy vnímajúce človeka ako ľudskú bytosť a nie ako výrobný faktor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu